Сталий розвиток з інсталяціями WAGO WINSTA: майбутнє модульного будівництва
Помітне зростання популярності модульного та збірного будівництва зумовлене кількома ключовими факторами:
Серед найважливіших можна зазначити: збільшення попиту або нестача житла, як соціального, так і приватного, необхідність якнайшвидшого зведення об’єктів на місці, наприклад, на будівельних майданчиках, особливо в густо заселених районах, центрах міст або в кризових ситуаціях.
Дефіцит кваліфікованих кадрів також стає проблемою, а будівництво будівель, які відповідають, наприклад, вимогам енергоефективності або ESG, також має важливе значення. З цим пов’язана сертифікація будівель і, наприклад, ліквідація будівельних відходів при модульному будівництві, екологічні міркування, зменшення вуглецевого сліду. Звичайно, WAGO, як відповідальна компанія на кожному етапі виробництва або дистрибуції, працює над зменшенням вуглецевого сліду, але крім того, наші продукти та рішення можуть зробити значний внесок у покращення вищезгаданих факторів.
Про що ви дізнаєтесь із цього матеріалу:
- Який відсоток проектів в Європі реалізується з урахуванням принципів сталого розвитку
- Як збираються електроінсталяції на етапі виробництва
- Яким стандартам відповідає WINSTA
- Про модульне будівництво з бетонними компонентами
Звідки відомо, що сталий розвиток є пріоритетом для WAGO?
Варто згадати нову з’єднувальну клему Green Range 221, виготовлену на 72% із перероблених матеріалів, а також цілі системи автоматизації будівель BMS. Спеціально розроблені алгоритми цих систем дозволяють суттєво заощаджувати енергію та оптимально керувати процесами.
Також штекерна електрична та керуюча система WINSTA, яка вже давно є в портфоліо WAGO, ідеально відповідає сучасним ринковим тенденціям. Вона успішно використовується багатьма виробниками модульних будівель, а також у проєктах, що потребують сертифікації, наприклад, LEED або BREEAM.
Дослідження, проведене USP Marketing Consultancy серед інсталяторів електрообладнання та систем HVAC, показало значні відмінності у кількості проєктів із компонентами сталого розвитку в різних країнах Європи. У багатьох країнах цей показник становить близько 50%.
Інсталяції в модульних будівлях
Більшість інсталяцій, зокрема електричних та керуючих, у модульних будівлях повинні виконуватися на етапі виробництва на заводі. На етапі монтажу об’єкта мають виконуватись лише необхідні роботи, такі як з’єднання інсталяцій між модулями та підведення комунікацій, щоб мінімізувати час складання об’єкта та усунути монтажні помилки. Відомо, що на фінальному етапі здачі об’єкта вони є найдорожчими.
Саме тому варто обрати інсталяційну систему WINSTA від WAGO. Спеціально розроблені штекери та розетки WINSTA виключають будь-які помилки при монтажі. Інсталяцію можна протестувати та перевірити ще на етапі виробництва, а підключення готових розеток і штекерів займає лише кілька секунд у порівнянні з традиційним підключенням.
WAGO WINSTA може використовуватися як елемент для з’єднання між модулями, але часто застосовується як готова система, де WAGO постачає готові попередньо зібрані кабельні джгути, розподільники або вже оснащені електричні щитки. В якості прикладу, на інших ринках також доступні готові кінцеві компоненти з роз’ємами WINSTA, наприклад, розетки від Hager або Berker.
WINSTA у важкодоступних зонах
Відповідно до стандарту IEC 60364-5-25 (розділ 526.3), всі з’єднання мають здійснюватися в місцях, доступних для тестування, інспекції чи модернізації. У модульних будинках підключення проводів зазвичай виконується за допомогою штекерів WINSTA або традиційним способом у спеціальних ревізійних точках. Проте нерідко з’єднання штекера і розетки або проводів із застосуванням інших клем виконуються стаціонарно, наприклад, за гіпсокартонними чи панельними стінами.
Стандарт передбачає виняток: “для з’єднань, що є частиною обладнання, яке відповідає нормам на продукцію”. Оскільки система WINSTA відповідає стандарту IEC 61535, це дозволяє використовувати її навіть у важкодоступних зонах.
Як прокладати проводи в стінах?
Поширеним питанням є — як правильно прокладати проводи в стінах модульних будівель. Відповідь міститься у стандарті IEC 60364-5-52, який дозволяє використовувати кабелі типу H 0.5 VV-F у шарі ізоляції. Звичайно, підрядники також можуть застосовувати інші типи проводів, наприклад, дроти YDY або одножильні проводи в захисних трубах. Ми рекомендуємо використовувати багатожильні гнучкі проводи, оскільки модульні будівлі розглядаються як рухомі конструкції. У деяких країнах саме цей тип проводів є єдино правильним.
Модульне будівництво з бетонних компонентів
Для таких об’єктів ідеально підходить система WINSTA RD, яка дозволяє вкладати кабелі разом із розетками в монтажні труби. Крім того, ми працюємо над впровадженням штекерів WINSTA з кабелями типу RV-K 1kV, які можна укладати безпосередньо в бетон. Для цього використовуються спеціальні монтажні коробки, такі як Attema Kaiser, що дає можливість створювати повні системи. Жалізобетонні стіни на етапі виробництва повинні мати заздалегідь підготовлені отвори для каналів і монтажних коробок.
У Європейському Союзі понад 35% відходів створюється будівельною галуззю, а за даними Global AGC, будівлі спричиняють близько 38% глобальних викидів CO₂. Тому були введені значні обмеження на доступність сировини, як накладені Європейським парламентом, так і в результаті нашого сталого підходу. Системи WINSTA ідеально відповідають цим вимогам та екологічним трендам.