
Чи вигідно використовувати клемні колодки в побутових розподільчих пристроях?
На відміну від промисловості, де використання клемних колодок у розподільчих пристроях є стандартним, у багатоквартирному житловому будівництві головне значення має ціна. Якість і задоволення майбутнього власника не є настільки важливими. Забудовник зазвичай очікує мінімум якості за найнижчу ціну, а контракти здебільшого структуровані таким чином, що відповідальність у будь-якому випадку лежить на підряднику.
Інша справа – приватні інвестори, які будують власне житло самостійно. Вони стають все більш обізнаними і з кожним роком приділяють все більше уваги якості та ставлять все більш високі вимоги до професійних електриків. Саме тому варто розглянути економічну ефективність використання клемних колодок у будинкових розподільчих щитах на прикладі однородинного житла.
Дилема інвестора
Перш за все, клієнт і інсталятор хотіли б отримати відповідь на питання, чи можна зробити електроінсталяцію добре (тобто так, щоб вона була безпечною, довговічною і легко масштабувалася), естетично, функціонально (так, щоб, серед іншого, можна було використовувати елементи автоматизації будівлі і можливість подальшого розширення) і дешево водночас.
Відповідь: це можливо. Ключ до успіху, однак, полягає в правильному розумінні слова «дешево». На етапі будівництва власник щодня перебуває на об’єкті. Він спостерігає за ходом робіт, «знає» все і час від часу змінює свою думку. Водночас, будівельний майданчик є для нього предметом гордості. Він показує його своїм колегам або членам сім’ї, які часто теж збираються будувати і шукають електрика.
Сучасний будинок виглядає зовсім не так, як кілька чи десяток років тому. Кількість розеток і точок освітлення постійно збільшується. Змінюються і вподобання будівельників. Яскравим прикладом є освітлення приміщень, наприклад, сходової клітки. Раніше було достатньо двох вимикачів (один вгорі і один внизу) і одного настінного світильника. Зараз часто використовують кілька контурів освітлення, наприклад, світлодіодне підсвічування сходинок, що вмикається за допомогою різних датчиків, та багатоточкове освітлення головних сходів.
Приватні забудовники дедалі більше усвідомлюють, скільки коштує якісно побудована електроінсталяція.
Сьогодні все частіше в електричних щитках, встановлених у приватних будинках, використовують близько 10 автоматичних вимикачів захисного відключення, що вимикають залишковий струм. Від кожного світильника до електричного щитка прокладається окремий кабель, що дозволяє легко згрупувати світильники в ланцюги.
Чому забудовник вирішує інвестувати більше коштів в інсталяцію? По-перше, тому що він знайшов професійного інсталятора, з яким перед початком робіт обговорив ризики та додаткові можливості, які він отримає разом з ним.
Що це за можливості? Наприклад, зіркоподібне розташування електропроводки в будівлі значно збільшує кількість проводів до розподільчого щита (збільшуючи вартість інсталяції), але дає інвестору незалежність і зручність. Завдяки такому рішенню можна керувати кожним світильником незалежно, що дозволяє, серед іншого, реалізовувати дедалі модніші унікальні світлові ефекти.
Варто показати будівельнику приклади власних проектів, щоб надихнути його. Не кожен інвестор на етапі проектування чи навіть будівництва будинку точно знає, чого очікувати від інсталяції. Якщо ви «передбачите» їхні майбутні очікування на цьому етапі, вони неодмінно порекомендують ваші послуги своїм друзям, таким чином отримавши в майбутньому більш вимогливих, але в той же час більш високооплачуваних клієнтів.
Розподільчий пристрій – це серце інсталяції
Разом зі збільшенням вимог власників будинків зростає і кількість кабелів та проводів, які необхідно підключити до розподільчого пристрою. Сьогодні до середньостатистичного розподільного щита в однородинному будинку підведено від 150 до 400 кабелів, зазвичай трижильних, що дає нам від 450 до 1200 проводів, які потрібно підключити.
Системи розумного будинку стають дедалі дешевшими і популярнішими.
Якщо ми вирішили побудувати «розумний дім» за схемою «зірка», ми повинні враховувати той факт, що до розподільчого пристрою під’єднано від 500 до 1 000 проводів (припустимо, три дроти). Це дає нам від 1 500 до 3 000 проводів, які, зрештою, повинні бути з’єднані в розподільчому щиті.
Вигляд такої великої кількості проводів, зазвичай викликає у інвестора почуття страху. Він боїться виходу системи розумного будинку з ладу і готовий витратити більше, щоб отримати відчуття безпеки і контролю.
Як це контролювати?
Зупинимося на мить і розглянемо, коли встановлюється електрощит?
У більшості випадків електрик встановлює електрощит на етапі прокладання кабелів і проводів, тобто ще до того, як покладена штукатурка. Між тим, вологий гіпс (а більшість штукатурок сьогодні – гіпсові) є хімічно агресивною і корозійною речовиною.
Гіпсовий пил, що літає на будівельному майданчику під час штукатурних робіт, також проникає в розподільчий пристрій, потрапляє на встановлені в ньому прилади і часто призводить до їх пошкодження. В екстремальних випадках це може сприяти, наприклад, пошкодженню автоматичного вимикача витоку струму на землю, який захищає мешканців від ураження електричним струмом. Тут ми підходимо до суті проблеми. Чи багато електриків обговорюють подібні ризики з будівельниками?
Інвестор, який не знає про потенційні ризики, очікує низьку ціну, але як тільки він дізнається про ризики, він зазвичай очікує вищого рівня безпеки, за який готовий платити.
Тому дуже важливо вміти позиціонувати себе як експерта і радника. Якщо, крім того, ви покажете будівельнику фотографії або відео інших ваших електроустановок, йому буде легше уявити, за що він насправді платить.
Клемні колодки в домашній інсталяції
Поінформований будівельник очікує, що електропроводка відповідатиме його цілям (якісна електропроводка) і забезпечить йому психологічну безпеку, знаючи, що він «контролює» цю електропроводку.
Ви можете забезпечити це, чітко і постійно маркуючи провідники (використовуючи маркування), а також документуючи та описуючи схеми.
На практиці клієнту достатньо підготувати просту таблицю з номером маркера в одній колонці та чітким описом в іншій, де вказано, де закінчується дріт.
Проблема полягає в тому, що при традиційному підключенні кабелів, безпосередньо до модульних апаратів, розподільчий щит візуально захаращується, важко знайти відповідні маркери, а ще важче знайти потрібний кабель або від’єднати його від красиво обрізаного пучка.
Рішенням є клемні колодки TOPJOB® S, які, будучи встановленими на одній рейці, чітко і естетично групують всі провідники, виведені через гребінчасті лотки.
Що робити з другою проблемою – штукатуренням розподільчого щитка?
Найкраще підготувати електричний розподільчий щит під час прокладання електропроводки, який буде встановлений лише після штукатурення. Таке рішення має й інші переваги. З точки зору монтажника – вам не доведеться збирати розподільчий щит на будівельному майданчику, де часто одночасно працюють різні підрядники, виникає плутанина, що ускладнює концентрацію уваги, необхідну для монтажу цього розподільчого щита. Крім того, ви готуєте розподільчий пристрій вдома або в майстерні – в комфортних умовах, що має велике значення навіть взимку, коли температура на будівельному майданчику може бути, наприклад, мінусовою.
Розподільчий щит, оснащений клемами TOPJOB® S, стає своєрідним готовим, збірним компонентом, який, попередньо зібраний і протестований, привозиться на будівельний майданчик і встановлюється після завершення штукатурки і шліфування стін. Завдяки розміщенню клемних колодок в розподільчому пристрої на певній рейці, вам також не потрібно залишати великий запас проводів, які в традиційних рішеннях ви згодом підключаєте в різних місцях до споживачів.

Фото 1. Естетика виконання і читабельність опису з'єднань в розподільчому щиті, виконаному за допомогою клемних колодок Wago TOPJOB®S.
Як зробити сучасний розподільчий щит?
Обирайте більший і глибший корпус. Окрім враження, яке ви справите на будівельника, ви отримаєте зручність під час монтажу.
Зарезервуйте одну або дві рейки для клемних колодок, залежно від кількості проводів. Також використовуйте додаткові аксесуари, наприклад, з’єднувальні рейки для модульної апаратури. На цьому етапі також заплануйте приблизно 30% вільного простору для майбутнього масштабування.
Перш ніж вставляти кабелі в розподільну панель, подумайте, які кабелі будуть живитися від одних і тих же ланцюгів. Продумано вставивши дроти, ви уникнете безладу в розподільчому щиті і зробите перемички безпосередньо біля роз’ємів.
Відріжте дроти однакової довжини і з’єднайте їх за допомогою клемних колодок TOPJOB® S. Використовуйте перемички для дублювання потенціалів. За допомогою цих недорогих компонентів ви значно зменшите кількість «внутрішніх» проводів у розподільчому щиті.

Фото 2. Поперечний переріз клемного блоку TOPJOB® S з видимими шляхами проходження струму
Якщо вам потрібно встановити корпус розподільчого щита до штукатурення, зніміть раму з рейками і зробіть збірку в майстерні або вдома. Пам’ятайте, що збірка розподільчого щита у майстерні – це не тільки зручніша робота для вас, але й акуратніша збірка та кращий візуальний ефект.
Використовуйте маркування, кабельні стяжки, з’єднувальні рейки, заглушки.
За допомогою клемних колодок TOPJOB® S 2003-7646 Wago з’єднайте дроти типу YDY. Філософія проста: ви обрізаєте всі провідники на однакову довжину.
Клема 2003-7646 – це триконтактний роз’єм. Ви берете заземлення із заземленої монтажної рейки. N від сторони розподільчого щита вставляєте в одну з клем (бажано в середині секції) і з’єднуєте за допомогою перемичок, наприклад, 2002-400 або 2002-423. Таким чином, ви зменшуєте кількість проводів всередині розподільчого щита (він стає більш зрозумілим) і вам не доведеться турбуватися про наявність достатнього місця в блоках потенціалів, які, завдяки клемам, вам просто не доведеться використовувати!
Процес окислення сталі звучить дивно, але слово «іржа» вже зрозуміле кожному. Варто пам’ятати, що окислення металевих поверхонь стосується і міді, з якої виготовляють електричні кабелі.
Під впливом кисню який є у складі повітря, мідь покривається зеленим нальотом (іржею). Якщо мідь у клемі окислюється, опір контакту збільшується і, як наслідок, з’єднання починає нагріватися під дією струму. Це може призвести до збою в інсталяції, пошкодження підключеного обладнання або навіть до пожежі.
Щоб обмежити окислення міді, гвинтові клеми слід закручувати з правильним зусиллям, що гарантує правильний контактний тиск на дріт і обмежує доступ повітря (так звана газонепроникна контактна зона). Для цього слід використовувати динамометричні викрутки. На жаль, такі викрутки досить дорогі, і їх потрібно щонайменше дві, щоб покрити весь діапазон налаштувань, необхідний для складання розподільчого пристрою.
Крім того, для будь-якого електрика очевидно, що багатожильні дроти (кабелі), за допомогою яких здійснюються з’єднання всередині розподільчого пристрою, не можна підключати безпосередньо під гвинтові клеми. На провід необхідно надіти наконечник (гільзу) і обтиснути.

Фото 3: Система гребінчастих перемичок TOPJOB®S дозволяє зменшити кількість проводів для внутрішніх з'єднань в розподільчому пристрої, легко дублювати потенціали і розділяти енергію, що надходить від джерела живлення до окремих ланцюгів.

Фото 4: Обтисковий інструмент для герметичного запресовування наконечника.
Однак може статися так, що повітря проникає всередину наконечника, викликаючи окислення і збільшення контактного опору. Щоб уникнути цього, наконечник має бути підібраним відповідно до діаметра кабелю, а для виконання з’єднання газощільним слід використовувати обтискний інструмент.
На жаль, не кожен інструмент підходить для безпечного обтиску наконечників.
Прикладом газощільного інструменту є Variocrimp 206-1204:
Повертаючись до клемних колодок TOPJOB® S, вони не мають гвинтів. У з’єднувачах Wago використовується пружинне з’єднання, а випробуваний і запатентований контакт дозволяє з’єднувати одножильні і багатожильні дроти, а також дроти без наконечника і дроти з наконечником (газонепроникне обтискання необхідне для збереження параметрів контакту).
В оригінальних клемах Wago газонепроникне з’єднання створюється в точці, де пружина притискається до поверхні дроту або гільзи. Як наслідок, зона контакту не окислюється (мідь не іржавіє). Варто зазначити, що, на відміну від гвинтових з’єднувачів, для з’єднувачів Wago не потрібно використовувати наконечники. Це не тільки економить кошти і час на придбання втулок, але й дозволяє уникнути додаткового переходу (дріт – наконечник) і ризику, пов’язаного з помилкою при обтисканні наконечника.
Чому варто обирати більший і глибший розподільчий щит?
Більшість інсталяторів із захопленням дивляться на гарно зроблені розподільчі щитки, хваляться своїми і коментують інших. Якщо ви використовуєте гребінчасті жолоби в своїх розподільчих щитах, ви виграєте в естетиці виготовлення і спростите собі роботу над розподільчим щитом.

Фото 5: Пружинна технологія з'єднання, що використовується в клемах TOPJOB®S, забезпечує газонепроникне з'єднання і належний контактний тиск незалежно від того, наскільки ретельно ви виконали монтаж.
Підсумок
Використання оригінальних клемних блоків TOPJOB® S Wago в розподільчому щиті відповідає інтересам як інсталятора, так і інвестора. Використання клем TOPJOB® S забезпечить безпечний контакт, естетику і прозорість інсталяції. Використання клем TOPJOB® S дозволяє заздалегідь підготувати розподільчий щит і швидко і без проблем встановити його на вже оштукатурену будівлю.
Не бійтеся говорити з будівельником про небезпеку великої кількості проводів, безладу і якості контакту. Запропонуйте йому рішення проблеми у вигляді більшого розподільного щита і клемних колодок Wago серії TOPJOB® S. Поінформований інвестор не зупинить свій вибір на найдешевшому рішенні. Він сам перевірить знання і якість роботи ваших конкурентів. Більші габарити розподільчого пристрою і додаткове обладнання у вигляді клем TOPJOB® S стануть вашою перевагою, а через кілька будівельних майданчиків – відмінною рисою, яка виділить вас серед місцевих конкурентів.