Автоматизація мережі.

Автоматизація мереж середньої та низької напруги, ч.1. Керування, вимірювання та моніторинг.

Динамічний розвиток технологій призвів до безпрецедентного збільшення кількості пристроїв,  що потребують електроенергії. Прямим наслідком цього є не тільки підвищений попит на енергію в системі, але й необхідність забезпечення безперервного постачання енергії певної якості. Перебої в електропостачанні можуть призвести до значних збитків через пошкодження обладнання, переривання виробничих циклів і матеріальних втрат, а також, все частіше, до втрат через втрату даних в ІТ-системах, наприклад, банківських або бухгалтерських системах.
Розглядаючи надійність електропостачання як пріоритет, важливим елементом стає автоматизація комутації в глибині мережі, а також ефективне виявлення та усунення коротких замикань. Для виконання таких завдань необхідно використовувати системи онлайн-вимірювання параметрів у ключових вузлах мережі, детектори струму короткого замикання та виконавчі пристрої з можливістю виконання нескладної автоматики в автономному режимі, а також з реалізацією перемикань за процедурами, зашитими у вищестоящу систему.

Єдина система автоматизації розподільчих мереж

Нижче описані параметри, що підлягають локальному моніторингу та надходженню в систему SCADA з рівня мережі середнього та низького напруги:

  • – фазні напруги і струми
  • – стани вимикачів у вузлах, що підлягають моніторингу
  • – значення перетоків активної та реактивної потужності
  • – ефективне виявлення перетоків струмів короткого замикання в мережі
  • – стани спрацьовування автоматики та захистів
  • – стан роботи розподілених джерел зі значеннями генерації в реальному часі.
 
Рішення для автоматизації мереж середнього та низького напруги повинні базуватися на сучасній, узгодженій апаратній платформі, яка, поєднуючи функціональну сумісність власних компонентів та обладнання будь-якого виробника, може бути адаптована до необхідного застосування. Це означає, що рішення повинні бути масштабованими і відкритими для співпраці з додатковим обладнанням на основі віддаленого зв’язку з хостом в стандартних протоколах телепередачі. Форма передачі залежить від уподобань користувача (GPRS/TETRA/ETHERNET).
 
Дуже важливим питанням є забезпечення гарантованого електроживлення для системи контролю та управління, особливо в разі несправності та втраті напруги в мережі. Це важливо з точки зору роботи системи автоматизації, а також вимоги до додаткового простору для встановлення системи гарантованого електроживлення і правильного поводження з акумуляторними батареями, які є обов’язковим обладнанням для такого електроживлення.

Важливим є і фінансовий аспект. Беручи до уваги величезну кількість вузлів мережі і, як передбачається, трансформаторних підстанцій середньої та низької напруги, слід шукати рішення, яке пропонує реалізацію функцій обліку, управління та зв’язку, досягаючи при цьому низьких апаратних витрат і витрат на впровадження такого рішення.

Автоматизація мережі.

WAGO-I/O-SYSTEM

 

Пропозиція WAGO для автоматизації мереж середнього та низького напруги – це система, побудована з компонентів WAGO-I/O-SYSTEM. Використання центральних блоків в конструкції телеуправління дозволяє здійснювати зв’язок з вищестоящою системою, в той час як широкий спектр доступних модулів вводу/виводу та аксесуарів (трансформатори струму, котушки Роговського, відгалужувачі напруги) дозволяє експлуатувати об’єкт з точки зору вимірювання та управління. Перевагами такої системи є: загальна, уніфікована апаратна платформа для будь-якого застосування, повна масштабованість рішення, але, перш за все, відкритість до співпраці з будь-яким обладнанням і будь-якою системою, використовуючи форми зв’язку, яким користувач надає перевагу.

У рішенні WAGO центральним блоком є модульний контролер телеуправління PFC 750-8202. Крім мережевих і об’єктних інтерфейсів, він також підтримує роботу двійкових, аналогових і спеціальних модулів вводу-виводу серій 750/753.

Гнучке рішення WAGO для телеуправління на основі протоколів DNP3.0, IEC 60870-5-101/-104, 61850, 61850-420 і 61400-25 дозволяє задовольнити вимоги, які майбутнє висуне до енергетичного ринку. Перемикання, регулювання робочих параметрів і моніторинг електропідстанцій – все це можливо в системі Smart Grid – через внутрішню мережу, телефонну мережу, Інтернет або бездротово, через GSM (наприклад, GPRS). Крім того, стандарти безпеки ІКТ, реалізовані в контролерах (шифрування даних AES128, IPSec, OpenVPN), дозволяють використовувати ці рішення в найбільш відповідальних і чутливих точках мережі. Контролер WAGO дозволяє здійснювати віддалений доступ до віддалених станцій і передавати всі необхідні робочі параметри паралельно декільком системам за допомогою протоколів TeleControl.

Два порти для ETHERNET і вбудований комутатор забезпечують підключення до мережі в лінійній топології. Конфігурований порт RS-232/485 забезпечує взаємодію із зовнішніми пристроями за допомогою стандартних протоколів зв’язку, а вбудований веб-сервер дозволяє здійснювати віддалене/локальне параметризування, а також візуалізацію роботи системи. Комплексне рішення призначене для використання в промислових умовах в діапазоні температур -20…+60°C.

Якщо необхідно застосовувати рішення в особливо важких умовах експлуатації, наприклад, для складних енергетичних застосувань, WAGO пропонує спеціальну версію обладнання у виконанні XTR. Діапазон робочих температур від -40 до +70°C, стійкість до ударної напруги до 5 кВ, вібростійкість до 5 g і ударостійкість до 15 g забезпечують ряд переваг, таких як:

  • – відмова від кондиціонування повітря
  • – установка без зовнішнього екранування
  • – зниження енергоспоживання і витрат на обслуговування
  • – використання поблизу обладнання, що генерує вібрації та удари
  • – економія місця
  • – відповідність стандартам для додатків телеуправління
  • – висока доступність системи
  • – гарантія безпеки інвестицій
 
Jarosław Idzik, WAGO.PL